Pytania i odpowiedzi dotyczące biokominków
Szukasz alternatywy dla tradycyjnych kominków gazowych, kominkowych i elektrycznych? Kominek na bioetanol może być właśnie tym, czego potrzebujesz.
W tym miejscu zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane pytania, abyś mógł zdecydować, czy to właściwy wybór dla Ciebie. Zacznijmy od samego początku:
Czym są kominki na bioetanol i jak działają?
Kominek na bioetanol jest alternatywnym źródłem ciepła. Posiada on prawdziwy płomień i działa na paliwie bioetanolowym. Jest ono naturalnym paliwem na bazie etanolu, produkowanym z roślin takich jak trzcina cukrowa czy kukurydza, dlatego jest znacznie bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą.
Jak działają biokominki? Wystarczy, że wlejesz bioetanol do palnika i podpalisz go. Paliwo będzie się palić przez ok 4-5 godzin lub do wygaszenia przez użytkownika. Wygaszenie odbywa się poprzez zamkniecie pokrywy palnika i ocięcie źródła tlenu. Paliwo zawsze uzupełniamy po schłodzeniu palnika co zajmuje ok 15 minut.
Jakie są zalety kominków na bioetanol?
Główne zalety:
- Ekologiczny
Główną i najbardziej oczywistą korzyścią stosowania kominka na bioetanol jest fakt, że jest on znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny kominek na paliwo kopalne. Ponieważ paliwo jest pochodzenia roślinnego, płomienie nie uwalniają szkodliwych substancji do powietrza.
Kolejną ogromną korzyścią biokominków jest to, że nie wymagają one kluczowego elementu tradycyjnych kominków czyli przewodu kominowego. Spalający się bioetanol nie wydziela dymu ani żadnych trujących oparów dlatego nie ma takiej potrzeby aby biokominki posiadały komin. To z kolei sprawia, że są one niezwykle łatwe w montażu i bardzo elestyczne jeśli chodzi o miejsce w jakim można je ustawić.
Stylowy i nowoczesny
Kominki na bioetanol dostępne są w szerokiej gamie eleganckich, stylowych i nowoczesnych wzorów. Idealne dla każdego, kto szuka czegoś nieco innego do swojego domu lub ogrodu.
Wydajny i regulowany
Kominki na bioetanol są w stanie wydajnie i skutecznie ogrzewać duże pomieszczenie. Biokominek może być całkowicie otwarty, półotwarty lub otwarty na ¼, co ma wpływ na ilość spalanego paliwa i na czas jego palenia.
Czy kominki na bioetanol są drogie w eksploatacji?
Nie, paleniska na bioetanol nie są drogie w porównaniu z kosztami eksploatacji kominków na drewno lub gaz. Koszt eksploatacji kominka na bioetanol może się różnić w zależności od kosztu używanego paliwa. Paliwo bioetanolowe kosztuje średnio okoł 10-15 zł za litr, chociaż ceny różnią się w zależności od marki i źródła, a litr wystarcza na średnio 3,5 godziny.
Jakość paliwa też wpływa na koszty i wydajność. Tańsze paliwa oczywiście zmniejszają koszty eksploatacji w krótkim okresie, chociaż paliwa te są często bardziej łatwopalne i dlatego szybciej się spalają, co z czasem w rzeczywistości zwiększa koszty eksploatacji.
Czy biokominki na bioetanol są bezpieczne w pomieszczeniach?
Tak, biokominki są całkowicie bezpieczne do użytku w pomieszczeniach. Kominki na bioetanol wytwarzają śladowe ilości dwutlenku węgla. Substancja ta jest wytwarzana tylko w niewielkich ilościach i jest naturalnym produktem ubocznym każdego ognia. Co więcej, biokominki na bioetanol są znacznie bezpieczniejsze w użyciu w pomieszczeniach niż tradycyjne kominki, ponieważ nie wytwarzają dymu, popiołu ani substancji rakotwórczych, więc nie wdychasz żadnej z tych nieprzyjemnych substancji w swoim domu. Oczywiście, jak w przypadku każdego palnego paliwa, należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z bioetanolem i korzystania z palnika. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją i wytycznymi
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź